Młodzieżowa Rady Gminy Skierniewice!

25 stycznia 2024 roku odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Gminy Skierniewice!

Pierwsze obrady wyłoniły przewodniczącego, zastępców oraz sekretarza młodzieżowej rady. Wójt gminy Czesław Pytlewski podkreśla: – Z uwagą przysłuchujemy się młodzieży, teraz nadszedł czas, byśmy oddali im głos, by mogli debatować i stanowić o sprawach dla siebie ważnych. Wierzę, że w tej radzie zasiadają osoby, które kiedyś stanowić będą prawo w kraju.

W czwartek (25.01) uczniowie reprezentujące nasze placówki oświatowe, spotkali się na pierwszej sesji młodzieżowego parlamentu gminy Skierniewice.  Kluczowym tego dnia decyzjami było ukonstytuowanie się rady, zatem – wybór  przewodniczącego oraz zastępców, a także sekretarza.

Jednak przed pierwszymi ważnymi decyzjami każdy z delegatów złożył uroczyste ślubowanie.

– Będziecie uczyć się samorządności w praktyce, kiedyś zastąpicie nas w rolach liderów w swoich środowiskach – zwrócił się do młodzieży Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice. W pierwszej kolejności młodzi radni wybrali komisję skrutacyjną, która czuwała nad przeprowadzeniem wyborów na przewodniczącego, zastępców oraz sekretarza. W składzie znalazły się: przewodnicząca Lena Tarnowska, Oliwia Trębska oraz Lena Kowalska. O najważniejsze miejsce w prezydium ubiegało się trzech kandydatów. Jednak największą liczbę 10 głosów otrzymał Łukasz Kalisiak. W kolejnym punkcie młodzi radni wybrali spośród siebie zastępców przewodniczących. Było chętnych dwóch kandydatów: Artur Malkowski oraz Jan Remiszewski, którzy zasiedli obok nowo wybranego przewodniczącego. Ostatnim wyborem miała być funkcja sekretarza. Początkowo zgłosiły się trzy kandydatki, jednak w tym przypadku konieczne było ponowne głosowanie, ponieważ Laura Skrzypińska oraz Aleksandra Wieczorek otrzymały po 5 głosów. W dodatkowym głosowaniu wygrała Aleksandra Wieczorek.

Zgodnie ze statutem powołania młodzieżowej rady gminy Skierniewice w skład wchodzi 15 członków, którzy zostali wybrani we własnych okręgach, czyli szkołach podstawowych. Tutaj panowała zasada, że większe placówki (powyżej 150 uczniów) mogą wyznaczyć trzech przedstawicieli.

Warto wspomnieć, że jest to pierwsza rada młodzieżowa, która zawiązała się na terenach gminy w powiecie skierniewickim.

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Skierniewice

Łukasz Kalisiak, uczeń Szkoły Podstawowej im. prof. Szczepana A. Pieniążka w Miedniewicach

Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Skierniewice

Jan Remiszewski, uczeń Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Debowej Górze